روستاي رهدار حدفاصل مسجد سليمان – شوشتر همه ساله ميعادگاه شاعران و دوستداران ادب و هنر قوم لر است . روستايي تاريخي كه بافت معماري آن فوق العاده است . كمتر نشاني از بلوك و آجر و سيمان مي بيني . ديوارهايي با سقف گنبدي شكل بهم پيوسته و ديوارهايي كه گاهي ضخامتشان به بيش از يك متر ميرسد ، مردماني كه خونگرم و خودماني اند هرچند اكثريت شهر نشين شده اند و تنها نوروز را در خانه ي ابا و اجدادي اند . و طبيعتي بكر و همه ي اينها مرا بدانجا مي كشاند .

چهارمين جشنواره شعر لري رهدار ( بنه وار ) را پرشورتر از قبل يافتم . استقبال عموم كه از شهر هاي اطراف بسمت محل برگزاري جشنواره سرازير شده بودند و نظم بهتر در محل عبور و مرور مهمانان و بينندگان و همچنين استقرار غرفه اي جدا از محل برگزاري جشنواره جهت پذيرايي بهتر از گذشته مي نمود .

امسال جشنواره بيشتر رنگ و بوي موسيقي گرفته بود . اجراي قطعاتي از آلبوم ايل احساس توسط كورش رضواني فر و دو خواننده ي ديگر و همچنين برنامه ي شاهنامه خواني توسط دختران جواني كه با صداي دف همراهي ميشد . بنظر من اجراي رقص بختياري كودكان رهداري با لباس محلي همراه با نواي بهمن علاالدين از بهترين برنامه هاي اين دوره بود .

جشنواره شعر بنه وار جشنواره اي مردمي است و همه ي هزينه هاي برگزاري آن توسط اهاهي رهدار تامين ميشود و پيش از آنكه شركت كنندگان در انديشه ي هديه و جوايز باشند به ديد و بازديد نوروزي با اهالي شعر و ادب همزبان خود مي انديشند ، فرصتي كه بايد مغتنم شمرد . تنديس جشنواره امسال فوق العاده بود . زني در حالي كه نخ مي ريسيد و كودكي به پشت داشت به حالت نيمرخ و جالبتر آنكه تنديس ايستاده مقبره ي كورش را تداعي ميكرد و وارونه ي آن چغارزنبيل و نماد لباس مردان بختياري ( چوغا).

  جاي خالي احد چگيني از قزوين كه جزء برگزيدگان اين دوره بود متاثرمان كرد . شنيدم پيش از برگزاري جشنواره در اندوه از دست دادن پدر داغدار است . خدايش بيامرزاد . احد دوستي است از لرستان كوچك قزوين ...

 

   

 

 

 

 

 

دختران شاهنامه خوان رهداری

گروه رقص کوچولوهای رهداری در حال تمرین پیش از برگزاری جشنواره

 

 

 

مردان و زنان رهداری در حال ورود به محل برگزاری جشنواره

کورش رضوانی فر ( خواننده کاست ایل احساس از یاسوج)

دختر رامین طهماسبی (ـخواننده و شاعر بختیاری)

 

نمایی از بافت تاریخی روستای رهدار

تندیس چهارمین دوره شادینه رهدار ( بنه وار )

یداله تقوی در حیاط خانه حسین حسن زاده رهدار . از طراحی گرفته تا اجرا همه توسط خود حسین حسن زاده رهدار

 

نمای بیرونی اقامتگاه مهمانان و منزلگاه حسین حسن زاده رهدار

از چپ به راست : پور رضا - چوبینه - یداله تقوی - و ....

بر فراز یکی از کوههای مشرف به روستای رهدار - سعید چوبینه و موسی عباسی

+ نوشته شده توسط کاپیا در سه شنبه نهم فروردین ۱۳۹۰ و ساعت 12:5 |